_maschienenkrieger part1

Maschinen Krieger (Ma.K. ZBV300 SF3D) bilim kurgu dünyası, Japon sanatçı Kow Yokoyama tarafından 1980’lerde yaratıldı.

web, color, L, square

Japonca dışında çok kısıtlı bilgi ile kısaca tarihçesi; Bilim kurgu hikaye serisi olan SF3D, 1982 -1985 yıllarında aylık japon hobi dergisi Hobby Japan tarafından basıldı. Kow Yokoyama bu hikâyeyi editör Hiroshi Ichimura ve grafik tasarımcısı Kunitaka Imai ile ortak bir çalışma ile geliştirdi. Genel olarak bu üç yaratıcı birinci ve ikinci dünya savaşındaki zırhlı araç ve uçaklarından, Amerikan uzay programı ve Star Wars, Blade Runner ve The Road Warrior gibi filmlerden esinlenmiştir. Yokoyama’nın eski modelleri bir birinden farklı birçok zırhlı araç, uçak ve araba model kitlerinden oluşuyordu. Genellikle powered armor suits -lere konsantre olmasına rağmen, sonrasında uçak ve yer çekimsiz ortam için sistemler tasarlamıştır.

SentinelFB

1986 yılında Hobby Japan dergisi ile aralarında SF3D serisinin telif hakkı problemi yüzünden, dergi yayından kaldırdı aynı zaman kit üretici Nitto’da bunun üzerine model kit üretimi durdurdu. 1990’lı yıllarda sorunlar ortadan kalktı ve Yokoyama ile Hobby Japan tekrar ortak çalışmaya başladı ama bu sefer SF3D adı yerine Maschinen Krieger ZbV3000 veya başka adı ile Ma.K. üzerinden yürüdüler.

 

 

Leave a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.